Két tajvani tervező szerint a toronnyal megállítható a gleccserek olvadása.

A Nemzeti Tajvani Egyetem két diákja, Yiyang Xu és Jingyi Ye megunta az egyre aggasztóbb híreket a sarkvidéki gleccserek állapotáról és a helyzetre egy saját megoldást találtak ki: olyan "sarkvidéki megmentő tornyot" terveztek, amely megóvja a gleccsereket az olvadástól, miközben segíti a jegesmedvék migrációját. A projektet számos nemzetközi díjra jelölték, kíváncsian várjuk, hogy a torony valóban működtethető lesz-e, vagy megmarad terv szintjén.
 

De hogyan is működik?

A szerkezet a globális felmelegedés hatásait próbálja kivédeni a sarkvidék kritikus helyszínein, késleltetve az olvadási folyamatot. Minden év áprilisában kezdi meg működését, ekkor kezd olvadni ugyanis a jég. A torony külső kereke forogni kezd és a víz alatti egység elkezdi tárolni a vizet, a forgás közben keletkező hideg levegő hatására pedig a tengervíz megfagy.

A jégtároló egységet kívülre helyezték el, annak érdekében, hogy amikor a külső keret forogni kezd a tengerszint magasságában és a jég elkezd olvadni, a szerkezet elnyelje a hőt és ezáltal lassítsa a hőmérséklet emelkedését, vagyis meghosszabbítsa az olvadási időt.

Amikor a külső egységek fix helyzetbe kerülnek, akkor ideális pihenőhelyül szolgálhatnak a május és június hónapok között vándorló jegesmedvéknek. Szeptemberben a torony külső részére szerelt egyfajta öntözőfej a már kezelt tengervizet a jégre permetezi, a jég besűrűsödik, és ez hosszabb olvadási időt eredményez. 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A héten végleg kizöldült az Alma

A héten végleg kizöldült az Alma

Az amerikai tech-óriás, az Apple immár csak tiszta energiát használ.

Egy tengerparti ház, amely sosem készül el teljesen

Egy tengerparti ház, amely sosem készül el teljesen

Ilyen az, amikor az építészet és a természet beszélget egymással.

A természet és a megújult ember a fő irányvonal Casa Luziában

A természet és a megújult ember a fő irányvonal Casa Luziában

A mexikói építésziroda egészen Nietzscheig nyúlt vissza.

Hirdetés