Ilyen az, amikor az építészet és a természet beszélget egymással.

A Woods Bagot ausztrál építésziroda alkotása az a tengerparti ház, amelynek elkészültéhez 20 évre volt szükség. Egészen pontosan a struktúra és a design ugyan készen van, építtetője szerint azonban a saját, sőt gyermekeinek életében is folyamatosan változni fog. Az ok pedig az építészet reagálása a folyamatosan változó környezeti körülményekre.

Fotó: Trevor Mein

Személyes szál is fut a történetben, a St. Andrews Beach villa ugyanis Nik Karalis tulajdona, aki egyben a Woods Bagot CEO-ja is. Az építkezés még 1999-ben kezdődött el a Mackington-félszigeten, a terv egy egyszerű nyaraló felhúzása volt, amely aztán végül érdekes kanyart vett, kísérleti objektummá vált.

Az évek során ugyanis az eredeti, visszafogott elképzelés egy öt hálószobás villává fejlődött.

Karalis szerint a hosszú építkezés egyáltalán nem szokatlan,  sok európai villa 10-30 év alatt készül el, illetve a folyamatosan  változó családi igények és a környezet valódi megértésének vágya is kitolta a befejezés időpontját.

A félsziget időjárása ugyanis nem tekinthető minden szempontból ideálisnak: állandóan fúj a szél, homokdűnék teszik instabilabbá a terepet, magas a só koncentrációja a légkörben, ami felgyorsítja az agyagok korrózióját. 

Fotó: Trevor Mein

A 25 méter széles lépcsős teraszt alatti részt is teljesen kihasználták, itt egy alsó szint található, amely a kialakítás miatt egy intimebb, védettebb helyet biztosít. A villa bejárata az épület fedett részén helyezkedik el, ahonnan egy acél rámpa vezet a medencéhez és a kabánához, a hálószobák pedig a védettebb északi részen találhatóak. Az acél, az üveg és az épületet beburkoló jarrah fa kontrasztossá teszi a villa külsejét és ugyanez igaz a belterekre is:

érdes és sima felületek, hétköznapi és finoman megmunkált anyagok szándékos egymás melletti elhelyezése a természet szépségére és lágyságára, de egyben vad mivoltára is felhívja a figyelmet.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A természet és a megújult ember a fő irányvonal Casa Luziában

A természet és a megújult ember a fő irányvonal Casa Luziában

A mexikói építésziroda egészen Nietzscheig nyúlt vissza.

Ipari negyed ipari épülete is lehet nagyon vonzó

Ipari negyed ipari épülete is lehet nagyon vonzó

Különleges geometriájú épületet kapott egy müncheni textilgyártó vállalat.

Egy apró lépés a fenntarthatóság felé

Egy apró lépés a fenntarthatóság felé

Még egy egyszerű tojástartóval is hozzájárulhatunk a környezet védelméhez.  

Hirdetés