Egy párizsi lakás, ahol nem csak a designt házasították a képzőművészettel, de a kelet- és nyugat-európai örökséget is a legnagyobb természetességgel ötvözték

Hagyományunkhoz híven, ilyenkor év vége felé a legjobb anyagainkat ajánljuk nektek újraolvasásra! Szász Kati, az OCTOGON Deco magazin főszerkesztője kiemelt 10, számára meghatározó projektet a 2023-ban megjelent lapszámokból. Ezúttal íme egy francia-magyar pár párizsi otthona az OCTOGON Deco 2023/6-os lapszámából.
 


Bár nem vagyunk biztosak benne, miről cseveg Pierre Yovanovitch kortárs – anyai ölelést és játékosságot egyszerre sugalló – Mama Bear karosszéke és mögötte, a polcon álló, Josef Hurka tervei alapján megszületett Napako 1618 asztali lámpa az ötvenes évek Csehszlovákiájából, kettősük mindenesetre jól mutatja, hogyan kezdenek interakcióba a különböző korú berendezési- és műtárgyak egy francia-magyar műkereskedő pár párizsi otthonában.

Vintage tárgyak, kortárs design bútorok alkotnak izgalmas kompozíciókat és teremtenek kapcsolatot kisplasztikákkal, grafikákkal és egyéb műalkotásokkal a francia-magyar pár párizsi otthonában, ahol nem csak a designt házasították a képzőművészettel, de a kelet- és nyugat-európai örökséget is a legnagyobb természetességgel ötvözték.


Marie Tourre de Robien és Ferenczy Bálint, az Initio Arts & Design alapítói Budapesten, Londonban és Párizsban is kuráltak már kiállításokat, mielőtt úgy döntöttek, összekapcsolják két fő érdeklődési területüket, a művészetet és a designt. Nyitottak egy kis üzletet Párizs külvárosában, a világ legrégebbi műtárgypiacán, a Marché Paul Bert Serpetten, majd elkezdtek ennek keretén belül enteriőrtervezéssel foglalkozni.

Emellett – részben családjuk bővülése miatt – felújították bemutatótérként vagy referenciaként is értelmezhető otthonukat. Marie még egyetemi évei alatt vásárolta meg az Invalidusok házától és a Musée Rodintől néhány sarokra, Párizs 7. kerületében található, klasszikus, kutyaól ablakos tetőtéri lakását, aminek nagy előnye, hogy a belvárosi lokációhoz és a hasonló lakásokhoz képest egy nagyobb alapterületű ráépítés.
 


A mostani felújítás során a zárt konyhát gyerekszobává alakították át, és létrehoztak egy közlekedőt, valamint egy tágas közösségi részt – ennek szimmetrikusan kettéosztott terébe került egyrészt a konyha-étkező, másikba pedig a nappali. A nyitott tér hangulatát meghatározzák a világos fafelületek és a hatalmas polc, amire a könyvek elhelyezése mellett azért is volt szükség, hogy a pár kisebb design tárgyainak és szobrainak helyet biztosítson – így jelenik meg a legnagyobb természetességgel egymás mellett Kecskeméti Sándor bronzszobra, Eames elefántja és Néma Júlia kerámiái.

Nem csak a polcokon, de a fehérre festett falakon is kellemes merítés látható kortárs művekből: Konok Tamás festményétől, Christo és Jeanne Claude Pont Neuf Wrapped képén át (amikor a két művész 1985-ben szövetbe csomagolta a hidat) egészen Tadao Ando vázlatáig a néhány éve felújított Bourse de Commerce-ről.
 

A cél egyértelműen egy otthonos, eklektikus, ugyanakkor letisztult és jól áttekinthető tér létrehozása volt. A helyiségekbe ugyanezzel a hozzáértéssel és kifinomultsággal válogatták össze a vintage és kortárs, design bútorokat és kiegészítőket, amik a műalkotásokhoz hasonlóan, időnként kikerülnek az enteriőrből, helyüket pedig újak foglalják el. 

 

Helyszín: Párizs
Alapterület: 94m2

 


Octogon Deco Magazinunk a készlet erejéig az alábbi árusítóhelyeken kapható.



Kapcsolódó cikkek

Építészek új utakon | Glázer Attila

Építészek új utakon | Glázer Attila

„Építészek új utakon” című sorozatunkban azokat az alkotókat mutatjuk be, akik bár építészként indították karrierjüket, új utakat keresve, más-más kreatív területen találták meg számításaikat.

HÍD Tájművészeti Ösvény

HÍD Tájművészeti Ösvény

Különleges szabadtéri kiállítás nyílik Nagyvázsony és Monostorapáti között.

Oasis Bécsben

Oasis Bécsben

Mendreczky Karina és Járay Kortmann Katalin képzőművészek közös kiállítása.

Hirdetés