Metaforamasina

Kutatók ujja az élet üterén – Cikkünk az OCTOGON magazin 187-es (2023/7-es) lapszámából

A Turbine AI irodájának helyet adó Corvin Innovation Campus (OCTOGON magazin, 186) a VIII. kerület sűrűjében, a rehabilitációs terület keleti szélére került. Néhány évtizede, amikor a munkavállalókra még nem alkalmaztak mindenféle bonyolult elnevezést, sőt, még a humánerőforrás kifejezést sem ismerte a magyar nyelv, csupán a munkást, amelynek állítólag osztálytudata is volt, amennyiben halmazként tekintettünk rájuk, szóval néhány évtizede ez a terület ugyanolyan lepusztult formát mutatott, mint a Belvárost kivételével a pesti oldal – és értelemszerűen az ott lakó emberek. A Tömő utca toronyházai vertikális kivetülései voltak a Szigony, Nagy Templom vagy bármelyik környékbeli utca földszintes, maximum kétszintes pusztulat lakóházainak. Komor múlt, kimerítő jelen, kilátástalan jövő. Ez a tendencia most megfordulni látszik: kilátástalan jövő, kimerítő jelen, komor múlt. 
 


De hagyjuk a retorikai szócséplést, ez az egész bevezető a következő mondat alátámasztásául született meg:

a munkásosztály végre a Paradicsomba megy.

Változatos és cifra életünk állomásaira visszatekintve kijelenthető, munkavállaló még sohasem került olyan kivételezett pozícióba, mint korunkban. A szakembert, álljon a termelés akármelyik szintjén, különös és már-már pirulásra késztető megbecsülés övezi. Ezt a kivételezett pozíciót a fogyasztói kultúra unásig ismételt, ugyanarra a rugóra járó zsánerei is csak erősítik: légy önmagad, nálunk te vagy a középpontban, élj teljes életet sít., sít, sít. A munkahely afféle megelőlegzett Paradicsom lett, amely egyszerre tere a munkának, a pihenésnek, az otthonnak és a kikapcsolódásnak. Egy kis repülőtér, szálloda, üzletház. Mindenből egy csipetnyi, ami az aktív élethez kell. Ebben a szegmensben a tápláléklánc csúcsán a topmenedzser áll, akinek mindenre csak vasárnap marad ideje, minek következtében például a kereskedelmi dolgozó is úgy él, ahogy a színész, az orvos, a pilóta vagy a politikus: pá, hétvége, agyő család. A kreatív szürkeállományra azonban valami egészen másfajta evolúció vár: náluk szigorúan hétfőtől péntekig húzódik a munka világa, viszont azon az öt napon egy relatíve kis területen a lehető legváltozatosabb szolgáltatásokat varázsolja elé a munkáltatója.
 

A munkahely-fogalom tartalma bővül ki, gazdagodik olyan tartalmakkal, amelyekre leginkább talán a szanatórium kifejezés lenne a legtalálóbb. 

Ettől persze a munkavállaló teljesen odavan. A fogaskerekek a helyükre kerülnek, az ego belesimul a világ-egészbe, a számok pedig értelemszerűen előbb-utóbb elkezdenek jönni. Remélhetőleg nem lesz ez másként a fiatal, nagyreményű magyar startup, a Turbine AI esetében sem. A daganatos betegségekre generikus, személyre szabott gyógyszereket és terápiákat fejlesztő céget három fiatalember alapította, és alig néhány évvel az indulásuk után már két kézzel kapkodnak utánuk a legjelentősebb iparági befektetők, és viszonylag gyorsan eljutottak arra a pontra, amikor a belső értékeiket mutatós külsőbe kell csomagolni.
 


A Paradigma Ariadné új szereplő az irodatervezés piacán, de ha már belevágtak, szó se róla, megint merész és messzire mutató a teljesítményük. Ugyanazt máshogy, valahogy ez az ő világuk. Mi tagadás, már a Ferde házukkal belopták magukat a recenzens szívébe, és azóta szájtátva figyeljük, mi újat tudnak összerakni a rendelkezésre álló elemekből. Most például a Turbine AI irodáját.

Egy szabálytalan alakú és meglehetősen nagy alapterületből kellett gondolatkeltető, komoly s egyben barátságos, laza, de mégis fegyelmezett tereket létrehozniuk. Két alapállítást sikerült detektálnunk: a vízszintes és a függőleges sávosságot, valamint a fölényesen megvalósított átlátások ellenére is erős zegzugosságot. Mindkettő a tudomány metaforájaként fogható fel: az előbbi a szervezettségé, az áttekinthetőségé és a tudatos rendszerezésé, utóbbi pedig a gondolatok kavargásáé és áradásáé, amely a tudás megszerzésének régóta bevett útja: az alapkutatástól az alkalmazott kutatás felé, újra meg újra, amíg világ a világ.
 


A sávosság egyik legmeghökkentőbb, valamiféle reciprok nemzedékinek is nevezhető megjelenése az alumínium trapézlemez, amely egykor a víkendházak, a kézműves kocsibeállók, műhelyek és sufnik elengedhetetlen alapegységeként szerepelt. Az ám, csakhogy miután ezt a múltat végképp eltöröltük, egyszer csak a technológia és a minőségi kivitelezés elhozta az anyag bűvös reneszánszát. Eddig mindennek magunk sem értettük az okát, a Paradigma tervezőinek ötletét szemlélve azonban kapiskálni kezdjük, mi lökte újra a felszínre ezt a fenomént. Fenomént mondunk, mert amit lokális Gesamtkunstwerkként a trapézlemez reflexe és a LumoConcept fényoszlopa, amely a Turbine türkiz és a korall színátmenetekkel megbolondított arculati elemeit használja kiindulásként, azt egyszer az életben érdemes megtekinteni.

Hajlunk annak is metaforikus jelentést tulajdonítani, hogy minden egyes térrész, iroda, tárgyaló egyedi formájú, ahogy a megrendelő kutató cég is egyedenként különböző terápiák kidolgozásán fáradozik. Ha tévednék, a gondolat maga akkor is megérdemli, hogy helyet kapjon ebben a recenzióban. Ahogy az a szépség is, amely a födém alatt felnyitott gépészet láttán fogja el az embert: mint a belek csodás, színes és geometrikus elemekkel tömött országútja, ahol az élet – néha ugyan külső támogatással – valahogy csak-csak elkormányozza önmagát.
 

Tervezés éve: 2022
Kivitelezés: 2022 – 2023
Tervezési terület: 1200 m2

Építész tervező: CSÓKA ATTILA RÓBERT, MOLNÁR SZABOLCS, SMILÓ DÁVID, KATONA TÜNDE, ÁRKOVICS LILLA, SÓGOR ÁKOS | PARADIGMA ARIADNÉ


 

Paradigma Ariadné | Web Facebook | Instagram

 

Az OCTOGON magazin legújabb, 187-es (2023/7-es) lapszámában sok egyéb mellett a BORD Építész Stúdió tervezte BudaPrés épületről, az Országos Széchényi Könyvtár új Archivális Raktáráról (TSPC Kft., Tectum-Art Studio), a Krizsán András DLA által jegyzett piliscsabai új evangélikus templomról és a Margit körúti HomeWork, lakó- és iroda-komplexumról is olvashattok.

Magazinunkra itt lehet online előfizetni.

2023/7 187. lapszám - Octogon

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ferdeház, ahol nem az ember, hanem a táj van a középpontban

Ferdeház, ahol nem az ember, hanem a táj van a középpontban

A Paradigma Ariadné installációja Ipolytarnócon.

A Paradigma Ariadné a legjobb New Generations irodák között

A Paradigma Ariadné a legjobb New Generations irodák között

A New Generations platformon szereplő irodák közül hetet választott ki az ArchDaily.

Építészeti stúdió és design brand az idei Highlights of Hungary jelöltjei között

Építészeti stúdió és design brand az idei Highlights of Hungary jelöltjei között

Biogazdaság, hátizsák vagy esetleg egy építészeti stúdió lesz a befutó? Inspiráló alkotások a hazai kreatív világból, szavazni február 10-ig lehet.

Hirdetés