A 2023-as díjazott Vincze László

A Kotsis Iván-érmet 1989-ben a Magyar Építőművészek Szövetsége alapította a névadó tanítványainak és tisztelőinek javaslatára. A kitüntetést évente osztják ki egy szakmai kuratórium javaslata alapján, a „szakma fair play-díjaként”, a Kotsishoz hasonlóan oktatóként és tervező építészként is kiemelkedő minőségben tevékenykedő szakmabeliek részére. Az első díjazott 1990-ben Dr Szentkirályi Zoltán volt, azóta számos legendás és népszerű építész-oktató mondhatja magáénak a díjat. Idén Vincze Lászlót érte a megtiszteltetés.
 


December 13-án a Magyar Építőművészek Szövetsége dísztermében adták át a Kotsis-érmet Vincze László DLA, Ybl-díjas építésznek, a BME oktatójának. Köszöntőjében Krizsán András MÉSZ elnök elmondta, hogy az építészeti „fair play” díj átadásának időpontja nem véletlen: december 15-e a 90 éves korában, 1980-ban elhunyt Kotsis Iván születésének évfordulója. A rövid, korai historizáló periódus után a modernizmus elkötelezett híveként működő Kotsis életművében egyaránt kiemelkedő építésztervezői tevékenysége és pedagógusi munkássága. Egyúttal köszöntötte a díj névadójának jelen lévő leszármazottját, Kotsis Erzsébetet.
 

Kotsis Erzsébet köszöntése. Fotó: Szabó Anna Julianna


A kuratórium döntését Róth János Ybl-díjas építész jelentette be, a díjazottat Nagy Márton DLA tanszékvezető, egyetemi docens laudálta, aki kiemelte a megalkuvás nélküli építészet fontosságát napjainkban, amelyre Vincze László életműve és munkássága jó példát mutat. A továbbiakban a díjat és díjazottat a MÉSZ részéről Golda János méltatta. A kuratórium nevében a díjazottat köszöntő Roth János a többi felszólalóval együtt azt hangsúlyozta, hogy jó építészet csak tiszta társadalmi és szakmai-etikai körülmények között jöhet létre.

Fotó: Szabó Anna Julianna



Az idei díjazottról

Egy ellenségképekre épülő és megosztott társadalomban nincs egészséges építészeti kultúra, ízlés. / Vincze László, építészfórum 10+1 /

Fotó: Szabó Anna Julianna

 

 

Vincze László dla Ybl-díjas építész, a Széchenyi Művészeti akadémia tagja, a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának docense pályájának kezdete óta felhívta magára a figyelmet elmélyült összművészeti-építészeti gondolkodásával, munkáinak erős vizualitás mellett is hangsúlyos elméleti hátterével. A Vincze & László Építészirodát feleségével, László Helga művészettörténész/művészeti managerrel alapította és működteti. Az egyetem elvégzése után egyaránt készült a pályára Janáky István és Makovecz Imre műtermében, 1990-ben alapító tagja volt az organikus iskolát folytató Axis építészirodának. 2000 óta irányítja saját irodáját. Oktatói pályafutását külsős munkatársként kezdte, majd 2002-ben főállású státuszt kapott a BME Lakóépülettervezési Tanszékén adjunktusi beosztással. Vezető oktatói, docensi kinevezését 2006-ban szerezte meg. Tágabb értelemben oktató, azaz az építészet értékeit mások számára közvetítő tevékenységének meghatározó része a szakmai közéletben való aktív részvétel, megalkuvás nélkül hallatja hangját a társadalom számára kiemelten fontos építészeti kérdésekben. Az építészet spirituális természetéről szőtt gondolatai legerőteljesebben a grafikai munkáin köszönnek vissza. 

 

 

Lapszéle. Vincze LászlóÉpületfantázia. Vincze LászlóÁrtéri szelektáló. Vincze László



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nekem a fa

Nekem a fa

Tervezőket kérdeztünk, mit jelent számukra a fa.

Best of Ekler – Ami megépült, és ami megépülhetett volna

Best of Ekler – Ami megépült, és ami megépülhetett volna

Ma 18 órától folytatódik Ekler Dezső építész elméleti sorozata.

Renzo Piano filmakadémiai múzeuma, olyan mint egy űrhajó

Renzo Piano filmakadémiai múzeuma, olyan mint egy űrhajó

Mert a filmmúzeum tárlata is igazi űrutazás.

Hirdetés